İnternet Aracılığıyla Şantaj Ve Online Şantaj Suçları

Anasayfa » İnternet Aracılığıyla Şantaj Ve Online Şantaj Suçları
İnternet Aracılığıyla Şantaj Ve Online Şantaj Suçları2018-07-03T17:09:13+00:00

Yurt içinden ve yurtdışından internet aracılığıyla şantaj ve online şantaj suçları artan internet kullanımı sonucunda kontrol edilemez hale gelen ve sanal dünya da insanların karşılaştığı tehlikeli bir durumdur. Teknolojinin giderek daha da gelişmesiyle ve hayatımızın en önemli parçası olmasıyla birlikte insanlar arasındaki iletişimin de fiziksel ortamlara nazaran sanal ortamlarda daha fazla gerçekleşmesine sebep oluyor. Bu durum hız ve zaman açısından avantaj sağlasa da ciddi problemleri beraberinde getirdiği durumlar da sıklıkla yaşanmaktadır. Gerçek hayatta hiç karşılaşılmamış, sadece internet üzerinden yazışarak tanışılan birini Facebook, Instagram, Whatsapp,Telegram,Snapchat, Skype gibi kişisel profillere eklemek ve bu kişilere ilerleyen sohbet aşamalarında da web cam (Bilgisayar Kamerası) açmak suretiyle müstehcen hareketlerde bulunulması veya çıplaklık teşkil eder bir halde görüşmeler yapılması gibi eylemler, sonradan kişilere şantaj malzemesi olarak geri dönebiliyor. Yurtdışından şantaja maruz kalmak için sadece internet yoluyla iletişim kurmuş olmak da  gerekmez, kişi yurtdışına gittiğinde veya yurtdışında yaşayan biriyle kendi ülkesinde tanışmış da olabilir.  Bu görüşmeler sonucunda da şantaja uğranılabilir.

İnternet Aracılığıyla Şantaj

İnternet aracılığıyla şantaj ve online şantaj suçları; Yurt içinden ve yurtdışından olmak üzere iki şekilde gerçekleşebilir. İlk olarak yurtdışı şantaj şebekeleri aracılığıyla yapılan internet şantajları. Burada durum şu şekilde gelişiyor;

1. Güzel bir kadın ya da yakışıklı bir erkek profilinden sizinle sosyal medya üzerinden iletişime geçilir.

2 .Tamamen dostane ve gerçek bir ilişki görünümünde sizin durumunuza göre 1 gün ya da 1 ay, güveninizi kazanmak üzere sizinle görüşme devam eder.

3. Şantaj Çetesi; güveninizi kazandığını hissettiği anda kamera ile görüşmelerde çıplak ya da yarı çıplak şekilde onunla görüşmenizi ister.

4. Yaptığınız görüşmeleri kaydeden şebeke, çıplak ya da uygunsuz görüşmenize ait videolarınızı size şantaj yapmak için kullanmak üzere hazırlıklara başlar.

5. Önce sosyal medya profilinizden; eşinizin, çocuklarınızın ya da anne-babanızın, alanınızda ünlü biriyseniz müşterilerinizin profillerini kaydederler. Hatta sizin adınıza sahte hesaplar açarak sizin listenizdeki kişileri bu hesaba eklerler.

6. Hazırlık aşamasından sonra, videonuzu youtube vs. bir portala yükleyip siler ve size bir dahaki sefer silmeyeceğiz, ayrıca eşin, müşterilerin, ailen ve dostların öğrenecek şeklinde mesaj göndermeye başlarlar!

7. Bu mesajlarla beraber şantaj da başlar. Şu kadar ücreti bu hesaba yatır, videonu silelim şeklinde.

Yurtiçinden yapılan şantajlarda ise yine aynı yöntemler kullanılsa da, irtibat telefonları yurtdışı kaynaklı olabilir. Zira bu çeteler yakalanmamak için bu şekilde yöntemlere başvurabilirler.

Yurtdışından ya da yurtdışı görünümlü şantaj yapılmasının sebebi kişilerin bu yolla yakalanmayacakları veya ifşa olmayacaklarını düşünmeleridir. Bu yüzden farklı ülkelerden kendilerine seçtikleri kurbanları mağdur ederek bundan çıkar sağlamaya uğraşmalarının yegâne sebebi budur.

Nerden gerçekleştirilse gerçekleştirilsin şantaj önlenebilir bir suçtur. Ayrıca profesyonel kişilerce şantaja müdahale edilmesi sadece müştekinin mağduriyetinin giderilmesini sağlamakla kalmayacak, şantajı yapan kişinin de kanunlar nezdinde hak ettiği cezayı çekmesini sağlayacaktır.

ŞANTAJA UĞRAYAN KİŞİNİN YAPMASI GEREKENLER;

İnternet üzerinden şantaj suçuna maruz kalarak; sosyal mecralar (Facebook, Skype,Gtalk, Instagram gibi…) aracılığıyla, webcam yoluyla kaydedilmiş video görüntüsü şantajı, fotoğraf şantajı veya özel yazışmaların ifşası tehditiyle şantaj tehdidi altında olabilirsiniz. Burada yapılacak en önemli eylem, şantajı yapan kişiye istediğini vermemektir. Aksi halde şantajı yapan kişi bunu istediği kadar kullanacaktır. Şantaja maruz kalan mağdurun bunun bir suç olduğunu unutmaması ve zaman kaybetmeden suçla mücadele için aşağıdaki önerilerimizden hareketle aksiyona geçmesi faydalı olabilir.

1. Soğukkanlı olmalısınız ve size şantaj yapanların ellerindeki şantaj için kullanacakları içerikleri hemen yaymayacağını bilmelisiniz.

2. Online platformlarda adınıza bir içerik yayınlanıp yayınlanmadığını ya da sahte hesap açılıp açılmadığını takip etmelisiniz. Bunun için e-koruma tarama/takip vb. hizmetlerden de faydalanacağınız gibi kendinizde bu takipleri yapabilirsiniz.

3. Zaman kazanmanız akabinde şantajcı hakkındaki delilleri toplamalıdır, bu durumda şantajcı ile yapılan yazışmalar, paylaşımlar ve tehditler kısacası tüm etkileşim delil kapsamında saklanmalıdır. Eğer bu etkileşimler sanal olarak gerçekleşiyorsa mutlaka ekran görüntüleri de alınmalıdır, şantajcının kendi ismiyle kullandığı sosyal medya sitelerinin de ekran görüntüleri ve linkleri mutlaka alınmalıdır. Ne kadar fazla delil toplanırsa o kadar mağdurun lehine olacaktır.

4. Son olarak; mutlaka bu konularda uzman kişilerle beraber hem atılacak hukuki adımları hem de sürecin nasıl yönetileceğini değerlendirmeli ve buna göre bir hukuk/suç duyurusu/dava/ceza ve bilişim aksiyon planı oluşturmalısınız.