DİJİTAL İTİBARI KORUMAK İÇİN OLMAZSA OLMAZ BEŞ ALTIN KURAL

//DİJİTAL İTİBARI KORUMAK İÇİN OLMAZSA OLMAZ BEŞ ALTIN KURAL

DİJİTAL İTİBARI KORUMAK İÇİN OLMAZSA OLMAZ BEŞ ALTIN KURAL

DİJİTAL İTİBAR MARKALAR İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR. GÜNÜMÜZDE İNASANLAR ARTIK BİR KİŞİ KURUM HAKKINDA BİLGİ ALABİLMEK İÇİN İLK OLARAK ARAMA MOTORLARINA BAŞVURUYOR.

ARAMA MOTORLARINDA KARŞILAŞILAN EN UFAK BİR OLUMSUZ HABER İSE ALGILARI DOĞRUDAN ETKİLEMEYE YETİYOR.

Dijital dünyadaki olumsuz içerikler anlık tüketici davranışlarını doğrudan etkilerken, uzun vadede marka itibarını ve imajını sarsabiliyor. İnternette kişi, kurum ve markalar hakkında yapılan asılsız, küçük düşürücü ve karalayıcı haberler yayılarak bilgi kirliliğine, kişi ve kurumların itibarının zedelenmesine ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Araştırmalara göre internette gördüğümüz olumlu yorum ve bilgileri üç kişi ile paylaşırken, olumsuz haber, yorum ve bilgileri en az yedi kişiye iletiyoruz. Bu da imaj zedelenmesine yol açacak olumsuz haberlerin nasıl daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Peki online dünyadaki saygınlığın yolu nerden geçiyor?

DİJİTAL İTİBARDA BEŞ MADDE

İnternette asılsız haberlerin kaldırılması konusunda faaliyet gösteren E-Koruma.net in genel müdür yardımcısı Esra Topal dijital itibarı korumak için olmazsa olmaz beş maddeyi şöyle sıralıyor:

“1. Gizlilik sözleşmesi imzalayın: Bireysel veya kurumsal markanız ile yapacağınız işlemlerde çalıştığınız kurum ve kuruluşlarda mutlaka gizlilik sözleşmesi imzalayın. Bu sadece sizi değil çalıştığınız kurumları da güvence altına alacaktır. Fikir hırsızlığı ve şirket sırlarının yayınlanmasının önüne geçmek için gizlilik sözleşmesi büyük önem taşıyor. Sözleşme sayesinde hem bilgileriniz korunacak, hem de hukuki olarak korunma altına alınacaksınız.

  1. Arama sonuçlarını kontrol edin: Kullanıcıların bir marka veya kişi ile hakkında ilk bilgi edinme yeri arama motorlarıdır. Hakkınızda çıkmış olan olumlu veya olumsuz haberler, görseller veya videolar doğrudan satış ve itibar kanallarınızı etkileyecektir. Özellikle online alışveriş dışında satın alma kararı veren kişiler, arama sonuçlarındaki detayları inceleyerek mağazalarınıza ziyaret gerçekleştirebilir. Örneğin beyaz eşya satın almak isteyen kişiler çevrimiçi araştırmadan sonra fiziki olarak alma işlemini gerçekleştirebilmektedir.
  2. Olmazsa olmaz ‘sosyal medya’: Hakkınızda başkaları tarafından paylaşılmış veya kendi paylaştığınız her gönderinin dijital ortamda saklandığını unutmayın. Kullanmış olduğunuz tüm sosyal medya hesaplarında aktif olmalısınız. Olası bir krizde hemen haberdar olabilirsiniz.
  3. Şikâyet yönetimi: Müşterilerinizden gelen olumlu veya olumsuz bütün isteklere cevap vermelisiniz. Müşteriler ile arasında duygusal bir bağ kuran firmalar şikâyet veya olası krizlerde daha az etkilenecektir. Şikâyetler sayesinde markanız için olumsuz olabilecek birçok durumu olumlu hale getirebilirsiniz. Yapılan şikâyetin düzeltilmesi hem sadık müşterilerinizi elinizde tutmaya hem de yeni müşteriler kazanmanıza olanak sağlar. En önemlisi bir sonraki satın alma işleminde müşteri mağduriyet yaşasa bile çözüleceğinden emin olur. Güven duygusu gelişir.

5. Alarm Oluşturma: Hakkınızda yapılan yorumları, yayınlanmış haber, görsel ve içerikleri takip edebileceğiniz alarm oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle olumlu veya olumsuz yorumlara daha erken ulaşmanız mümkün olur. Hakkınızda yayınlanmış asılsız, karalayıcı, gerçeği yansıtmayan haberler için ise mutlaka işin ehli olan uzmanlara başvurun.”